Elasztikus anyag

Elasztikus anyag varrása

  • Vegyük ugye azt a példát, amikor jól meghúzkodja a gyerek a pólója nyakát  🙂 Ismerős? Mire észrevesszük az akciót, fuccs a rugalmatlan varratnak!
  • Egy sima kerek nyakú póló példáján keresztül bemutatom a megoldásokat a varráshoz
  • De nézzük, mi is azaz ikertű
  • A varrást nagyban meg tudjuk könnyíteni, ha…..Elasztikus anyag

Hobbivarrónőként háztartási varrógéppel, és némi gyakorlattal is van esélyed elasztikus anyagot varrni.

Azt mindannyian tudjuk, hogy a háztartási varrógépek egyenes varrása rugalmatlan. Ez általában minden igényünket kielégíti mindaddig, amíg eszünkbe nem jut elasztikus pólóanyagot varrni. Sajnos ehhez rugalmas öltésre van szükségünk.

De mit tegyünk, ha fejünkbe vettük, hogy pólóanyagot varrunk?

Ahhoz, hogy viselés során a huroköltésű varratok ne pattogjanak el, rugalmassá kell őket tenni.

De hogyan?

Mire van szükségünk mindehhez?

  1. Sztreccs tűre
  2.  Jó minőségű poliészter cérnára
  3. Rugalmas öltésre

 

Nézzük sorjában a felsorolt dolgokat

1,Milyen a sztreccs tű?

A szterccs tű az egy speciálisan kialakított heggyel (gömbölyű a vége) rendelkező tű. Úgy van kialakítva a hegye, hogy az anyag szálait, a kötéspontokat széttolja, amikor beleölt a tű az anyagba, így nem roncsolja azt, vagyis nem futnak fel a szálak, mert nem sérül az anyag!

2, Miért műszálas cérnával varrjunk?

A műszálas cérnák előnye hogy állandó sodratszámmal rendelkeznek, állandó a szakítószilárdságuk, és állandó a vastagságuk is. Csomókat nem tartalmaznak, mint a természetes alapanyagú cérnák. Tehát kiszámíthatóak, megfelelően strapabíróak, amire jelen esetben nagy szükségünk van.

3, Milyen a rugalmas öltés?

A rugalmas öltés az olyan öltés, aminek a huroköltésű varrathoz képest nagyobb a cérnafelhasználása, vagyis több cérna van egy cm-ben, mint az egyenes varrásban. Illetve a varrás irányához képest szélességben is kitér, pl a cikcakk öltés. (De bármi más öltés, is az, aminek van szélessége)

Hogyan varrj?

Ilyenkor simán megtartva a varrásszélességet, varrod az anyagot, csak az öltésed lesz rugalmas, hiszen a szélességi kitérés rugalmasságot is ad.

Egy sima kerek nyakú póló példáján keresztül bemutatom a megoldásokat a varráshoz

Varrnunk kell

  • hosszában
    • póló oldala
    • ujja oldala
  • és keresztben
    • póló nyaka
    • válla
  • és vegyesen:
    • ujja kör

 

Szegnünk, felhajtanunk kell

  • hosszában
    • póló oldala
    • ujja oldala
  • és keresztben
    • válla
    • alja felhajtások
  • és vegyesen:
    • ujja kör

Azért fontos ezt külön említenünk, mert keresztben rugalmasabbnak kell lennie a varratnak, mint hosszában. Vegyük ugye azt a példát, amikor jól meghúzkodja a gyerek a pólója nyakát 🙂 Ismerős?

Mire észrevesszük az akciót, fuccs a rugalmatlan varratnak!

Na de hogyan álljunk neki a megvalósításnak:

Varrás

A varrógépet állítsuk cikcakköltésre

  • öltéshossz: 1 cm-ben 2-3 öltés legyen
  • varrat szélesség: 2 mm legyen

Ezzel a rugalmas öltéssel bátran varrhatjuk az elasztikus anyagokat.

Nézzük a hosszanti varrásokat

Póló oldala, és ujja oldala varrás

  • A varrás megkezdésekor ne öltsünk vissza, és a cérnát se vágjuk le.
  • Varrjunk talpszéles varrásszélességgel úgy, hogy kicsit fogjuk vissza az anyagot a talp előtt. Ezzel nem nyújtjuk nagyon az anyagot, de egy kis pluszt hagyunk benne.
  • Varrás végén ismét ne varrjunk vissza, és hagyjunk egy 10 cm-s cérnát meg magunknak.
  • Amikor kivettük a gép alól az anyagot, óvatosan húzzuk meg a varrást.
  • A két szélén hagyjuk befutni a cérnát az anyagba (miáltal a visszacsúszó cérna nagyobb cérnafelhasználást eredményez), így megfelelően rugalmas lesz a varratunk. Ha ez megvolt, csomózzuk meg a cérnákat az anyag két szélén, és készen is vagyunk.

Keresztirányú varrások

Nyakszegés

Alap állapot: a póló egyik válla össze van varrva, és el van tisztázva cikcakk öltéssel

  • A varrást a nyitott vállon kezdjük, a fonák oldalon.

A 4 cm széles keresztben szabott pántunkat (ami a rolni lesz), színével a póló fonák oldalára helyezzük, és az előzőekben említett keskeny cikcakk beállítású öltéssel talpszélesen felvarrjuk. Csak nagyon picit tartjuk vissza a pántot a talp előtt.

  • Miután végeztünk, a pólót megfordítjuk, hogy a pántot visszahajtva, majd behajtva, rá tudjuk varrni a póló nyakára. Most viszont nem cikacakk, hanem egyenes öltéssel varrunk. Itt is elvarratlanul kezdünk dolgozni, és a befejezéskor sem öltünk vissza, és nem vágjuk le a cérna végét, hogy a későbbiekben, amikor nyújtjuk a varrást, be tudjon húzódni a rugalmasságnak megfelelően a cérna.
  • Mikor végeztünk, kivesszük a gép alól a pólót, és óvatos mozdulatokkal el kezdjük nyújtani a megvarrt pólónyakat. Érezzük, ahogy megfeszül a cérna, (mint pl amikor ráncolunk) de mivel a végeket meghagytuk, ezért a cérnák szépen most is visszahúzódnak a felvarrásba, így rugalmassá téve a rugalmatlan varratunkat.

nyakszegés

 

Ezzel a gyakorlattal teljesen jól használható nyakszegést tudunk kialakítani a sima öltésű háztartási varrógépünkkel!

Szegés, felhajtás

Anyag szélének szegése

Tipp:

Az anyag szélét szélesebb (5-6 mm-es) cikcakk öltéssel, az anyag szélétől beljebb varrjuk. Azért nem az anyag szélén, hogy ne nyújtsuk, ne fodrozzuk az anyagot.

Én utána az anyagszélét óvatos mozdulatokkal levágom, úgy, hogy bele ne csípjek a varrásba. Így végül is nem marad szegetlenül az anyag széle, csak a sorrendet fordítom meg. Előbb varrok, utána szabom pontosra az anyagot.

Alja felhajtás

Az alja, vagy ujja alja felhajtás során az a célunk, hogy egy varrattal felhajtsuk, és el is szegjük az anyagokat.

Ha csak háztartási varrógép áll a rendelkezésünkre, akkor elsősorban az ikertű használatát ajánlom az elasztikus anyag felhajtására.

De nézzük, mi is azaz ikertű:

Ikertű

Olyan varrótű, amelynek egy tűcombja van, de kettő tű van rajta. Így felülre két cérnát kell fűzni, alul marad az egy szál. Ennek a varratképe hasonló a fedőző varrathoz. A színén két párhuzamos varrás van, a fonák oldalon pedig cikcakk, így ez a varrat el is szegi az anyagot.

Ikrertű használata

Technikai segítség:

A háztartási varrógépeken felül, általában két cérnatartó található, így a két gurigát szépen el tudjuk helyezni a gépen. Együtt fűzzük a szálakat egészen a tűig, ahol az egyik cérnát az egyik tűbe, a másikat a másikba fűzzük. Alul nincs teendőnk, minden simán fog menni. Természetesen előfordulhat, hogy cérnafeszességet (alul, felül) állítani kell, de biztos vagyok benne, hogy ez már nem okoz gondot!

Ikertűvel a póló színén kell varrnunk, hiszen a fonák oldalra az alsó cikcakk öltésnek, míg felülre a párhuzamos varratnak kell kerülnie.

Tipp:

A varrást nagyban meg tudjuk könnyíteni, ha nagyobbat hajtunk fel, mint amilyen szélesen varrni akarunk. Vagyis, ha két centi széles felhajtást szeretnénk, hagyjunk rá az aljára 3 cm-t. Miután felhajtottuk a 3 cm-t, utána két cm szélesen varrjuk meg. Mikor körbeértünk a varrással, kivesszük a gép alól a pólót, és óvatos mozdulatokkal levágjuk az anyag lógó szélét. Ha így varrunk, nem fogjuk elnyújtani a varrással a póló alját, hiába keresztirányú a varratunk!

A felsoroltakon kívül, még számtalan lehetőségünk van a varrógép programjaiból választani dekoratív varratokat szegésre, kinek milyen az ízlése.

Bízom benne, hogy találtál segítséget a felsoroltakból az elasztikus anyagod megvarrásához! Jó munkát!

Ha tetszik az írás, nyomj egy lájkot, és oszd meg! Köszi, Emese

Kapcsolódó bejegyzések:

Egy gondolat erről: „Elasztikus anyag

Hozzászólások lehetősége itt nem engedélyezett.