Minőségi ruhák 20 Ft-ért
-
Kidől a ruha a szekrényükből
-
Többet ér, ha nincs rajta márkajel
-
Ez biztos nem fog szembejönni velünk!
Made in Kambodzsa
Találkoztál már hasonló ajánlattal? Én igen! Elgondolkodtatok már azon, hogy hogyan lehetséges az, hogy fillérekért vásárolhatunk ruhákat a távol-keleti áruházakban, melyeket nagyon messze a fejlődő országokban gyártanak?
Minimálbér feléért dolgoznak!
Időről időre felbukkannak olyan reality műsorok, melyekben a kizsákmányoló kapitalizmus áldozatait látjuk különböző élethelyzetekben. Lehet ezzel törődni, vagy nem törődni, tény, hogy sajnos napi valóság.
Napokban egy kambodzsai ruhagyárról szóló 5 részes videót néztem végig.
Ledöbbentem a tényeken, hogy havi 160 $-ért ( kb. a minimálbér feléért) napi 12 órát nyomják a varrógép pedálokat, nulla komforttal, extrém körülmények között, mindezt már 14 éves kortól.
Pedig a filmben szereplő kambodzsai fiataloknak is vannak vágyaik, hogy tanuljanak, hogy többre vihessék, mint amire kilátásuk van. Persze reményük a nullával egyenlő.
Kidől a ruha a szekrényükből
Sokat szoktam azon gondolkodni, hogy a mi fiataljaink, akiknek kidől a ruha a szekrényükből, mert fillérekért meg tudják vásárolni azokat, és ha már megtehetik, hát meg is teszik, hogy vásároljanak, elgondolkodnak-e azon, hogy milyen áron készülnek az 500 forintos nyomott mintás trikók, vagy bármi más, amelyeket távol-keleten „occsó” pénzért készítettek? SZERINTEM NEM! Nagyon rossz példát követve vásárolnak és vásárolnak! De meddig?
Többet ér, ha nincs rajta márkajel
Alapvetően szerintem a társadalmi énkép formálásával lehetne változtatni a helyzeten. Azt hogy otthon azt lássák a gyermekeink, hogy a saját kézzel készített dolgoknak értéke van, és hogy a saját maga által elkészített ruha, amin talán nincsenek rajta a legújabb feliratok, és nincs ráhímezve a márkajel sem, többet ér, mint a kizsákmányolás útján létrehozott késztermék.
Persze vannak olyan gyárak Indiában, Kínában, amelyek sokat léptek már előre a megfelelő munkakörülmények kialakításában, de sajnos nem ez az átlag.
AMIKOR AZT GONDOLJUK, HOGY TÚL SOK IDŐ KISZABNI, MEGVARRNI EGY NADRÁGOT, EGY RUHÁT, GONDOLJUNK ARRA IS, HOGY MILYEN BÜSZKÉN VISELJÜK MAJD!
EZ BIZTOS NEM FOG VELÜNK SZEMBE JÖNNI, HISZEN EGYEDÜLI TERMÉK!
NINCS TÖBB ILYEN A VILÁGON!
Ha tudunk varrni, hát varrjunk! Ha nem tudunk varrni, tanuljunk meg! Ha egyikre sincs remény, hát vásároljunk magyar, vagy EU-ból származó termékeket! A hazai készítők magyar alkatra készítik a termékeiket! Van mit tenni, és tudunk is mit tenni, csak akarni kell.
Szeretném azt hinni, hogy sokan gondoljuk azt, hogy értéket képvisel minden egyes magunk által elkészített ruhadarab.
Ha úgy gondolod, hogy szívesen szeretnéd a varrós szakmát képviselni, állj neki varrni! Hiszen sok minden tanulható!
Ha segítségre van szükséged, varrás- szabás tippekért, tanácsokért keresd facebook oldalamat, blogomat. Ha nem találsz választ a kérdéseidre, írj nekem! Válaszolni fogok rá!
Ha tetszett az írásom, nyomj egy lájkot, és oszd meg! Köszi, Emese
Olvasnál többet a cikkeimből?
Kapcsolódó bejegyzések: